چطور با سؤال در مورد میزان حقوق در یک مصاحبه کاری برخورد کنیم؟

سوال در مورد میزان حقوق مورد نظر جزء سخت ترین و حساس ترین مواقع در حین مصاحبه کاری محسوب می شود و پاسخ دادن به آن باید با احتیاط انجام شود.

دنیا جاب: به طور معمول سؤال پرسیدن در مورد میزان حقوق و درآمد در اولین جلسه مصاحبه کاری در یک شرکت حرکت درستی محسوب نمی‌شود.
این بدین معنی نیست که فرد مصاحبه کننده در اولین جلسه مصاحبه کاری از شما سؤالی در مورد میزان حقوق مورد نظرتان نپرسد.

مهم‌ترین نکته که در چنین مواقع باید به آن توجه داشته باشید این است که اجازه ندهید سؤال کردن در مورد میزان حقوق و درآمد مورد نظرتان تمرکز شما را از فرایند مصاحبه بردارد.
بدین معنی که نباید اجازه دهید این سؤال باعث شود شما به عنوان یک مصاحبه شونده اهداف خود، مهارت‌های ارتباطی و همخوانی آن‌ها با اهداف محل کار جدید را فراموش کنید.

چگونگی پاسخگویی به سؤال در مورد میزان حقوق در یک مصاحبه کاری:

۱- کارشناسان استخدام و به کار گیری نیروی انسانی پیشنهاد می‌کنند که در این مواقع به فرد مصاحبه کننده بگوید که:

مایلیم بحث در مورد میزان حقوق و مزایا را به زمانی موکول کنید که تصمیمی نهایی در مورد حضورم در محل کار جدید اتخاذشده باشد.

در این صورت می‌توانید تا زمانی که شخص مصاحبه کننده پاسخی در مورد حضور شما برای موقعیت شغلی جدید می‌دهد وضعیت شرکت را بررسی کرده تخمین بهتری از میزان حقوق مورد نظر خود داشته باشید.

۲- اگر فرد مصاحبه کننده برای بار دوم از شما در مورد میزان درآمد مورد نظرتان سؤال پرسید پیشنهاد می‌شود این‌گونه پاسخ دهید:

در حال حاضر میزان حقوق مورد نظر من XXX است و به دنبال پیشنهاد حقوقی متناسب با توانایی‌ها و تحصیلات خود هستم. بازه حقوق پیشنهادی شما چقدر است؟

۳- روشی دیگری که ممکن است فرد مصاحبه کننده در اوایل مصاحبه کاری در مورد میزان درآمد مورد نظر شما سؤال کند این است که از شما بپرسد در شغل قبلی خود چه مقدار حقوق دریافت می‌کردید؟!

پاسخ دادن به این سؤال کمی سخت تر است. زیرا هر مقدار که اعلام کنید ممکن است در آینده در زمان گفتگو بر سر میزان درآمد این مسئله به ضرر شما باشد.

برای مثال اگر بگویید که میزان حقوق دریافتی شما در شغل قبلی‌تان ۱ میلیون تومان بوده است، احتمال اینکه بتوانید بر سر مقدار حقوق بیشتری به توافق برسید کمتر می‌شود.

بنابراین اگر میزان حقوق دریافتی شما در شغل قبلی کمتر از میزان مورد نظر شما است بهتر است کاملاً صادقانه بگویید که:

با وجود داشتن علاقه به کار قبلی، از میزان حقوق دریافتیم راضی نبودم و به دنبال پیشنهادی بهتر نسبت به توانایی‌ها و مهارت‌های خود هستم.

درهرصورت بهترین کار این است که در اولین جلسه مصاحبه کاری حرفی از میزان حقوق نزنید. اما گفتگو کردن در مورد میزان درآمد و حقوق در جلسات بعدی مصاحبه کاری مشکلی ندارد.

پیشنهاد می‌شود تا زمانی که از حضور خود در محل کار جدید مطمئن نشده‌اید صحبتی از میزان درآمد و حقوق به میان نیاورید.

علاوه بر این درصورتی‌که قصد دارید در این مورد با شخص مصاحبه کننده صحبت کنید بهتر است طوری نشان ندهید که مسئله مالی مهم‌ترین فاکتور برای شما است.

 


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *